Aktiverte filtre:

  • Produsent:

    OPTON (slett)

Filtrer produkter

Fiberoptikk

Moderne fiberoptikk er en revolusjonerende dataoverføringsteknologi som er i ferd med å endre kommunikasjons- og internettverdenen. Vi tilbyr komponenter av høy kvalitet som gjør det mulig å bygge et moderne fiberoptisk nettverk.

I dagens digitale tidsalder overføres data fra punkt A til punkt B med lysets hastighet - bokstavelig talt. Det er takket være den revolusjonerende teknologien som kalles fiberoptikk. Disse ørsmå lysledende fibrene er hjørnesteinen i moderne kommunikasjon og gir ikke bare lynraske overføringshastigheter, men også en rekke andre fordeler som har gjort dem til en viktig del av den globale telekommunikasjonsinfrastrukturen.

Hos Ivel.no har vi alt tilbehøret du trenger for å skape et funksjonelt og komplett fiberoptisk nettverk av høy kvalitet. Vi har fiberoptiske adaptere, fiberoptiske kabler og ledninger eller videokonvertere. I butikken vår finner du også mediekonvertere for fiberoptikk, SFP-moduler, patchpaneler og dempere. Våre konsulenter hjelper deg gjerne med å velge de riktige kvalitetskomponentene til ditt eget fiberoptiske nettverk.

Dahua, Delta, Extralink, HIKVISION, KONTAKT Simon, LANBERG, MACLEAN, NTT AT, OPTON, Spacetronik, TriBrer, ULTIMODE, UNITEK

Enkeltmodus patchkabel PC-SC-APC/SC-APC-0.5 0.5m OPTON

Midlertidig utilgjengelig

Enkeltmodus patchkabel PC-SC-APC/SC-APC-0.5 0.5m OPTON

  • Produsert i samsvar med: G.657.B3

30 kr

Ingen produkt

Legg til i overvåkede

Mekanisk spleis med SC FAST-SC OPTON-kobling

på lager Forsendelse 24/48 timer

Mekanisk spleis med SC FAST-SC OPTON-kobling

  • Enkeltmodus

20 kr

Legg til i overvåkede

PPO-16/3 OPTON Switch

på lager Forsendelse 24/48 timer

PPO-16/3 OPTON Switch

  • 18x SC - simplex, 18x LC - duplex
  • 18 termiske eller 18 mekaniske skjøter

443,33 kr

Legg til i overvåkede

PPO-16/4 OPTON Switch

på lager Forsendelse 24/48 timer

PPO-16/4 OPTON Switch

  • 6x SC - simplex, 6x LC - duplex
  • 6 termiske eller 6 mekaniske skjøter
  • En såkalt kassettsplitter kan installeres i koblingsboksen.

400 kr

Legg til i overvåkede

PPO-12 OPTON Switch

på lager Forsendelse 24/48 timer

PPO-12 OPTON Switch

  • 12 x SC - simplex, 12 x LC - duplex
  • 12 termiske eller 12 mekaniske skjøter

280 kr

Legg til i overvåkede

SFP-modul med RJ-45-kontakt SFP-RJ45/1G

på lager Forsendelse 24/48 timer

SFP-modul med RJ-45-kontakt SFP-RJ45/1G

350 kr

Legg til i overvåkede

SFP-modul med RJ-45-kontakt SFP-RJ45/10M-1G

på lager Forsendelse 24/48 timer

SFP-modul med RJ-45-kontakt SFP-RJ45/10M-1G

323,33 kr

Legg til i overvåkede

Side:

av 1

Hva er optisk fiber?

Fiberoptikk er en avansert dataoverføringsteknologi som bruker glass- eller plastfibre til å overføre informasjon ved hjelp av lyspulser. Prinsippet er basert på lysets brytning i tynne fibre, noe som muliggjør effektiv og rask overføring av data over lange avstander.

Fiberoptikk gjør det mulig å overføre store datamengder med enestående hastigheter. De er ikke utsatt for elektromagnetiske forstyrrelser, noe som gjør dem mer pålitelige enn tradisjonelle kobberkabler. Dessuten brukes fiberoptikk innen telekommunikasjon, medisinsk industri, energibransjen og som den primære måten å overføre internettsignaler på. Lyssignalet opprettholder kvaliteten over store avstander.

Fiberoptikk er derfor en nøkkelkomponent i moderne kommunikasjonssystemer, og gjør dataoverføringen betydelig mer effektiv og pålitelig.

Hvordan fungerer optiske fibre?

Fiberoptikk fungerer ved at lyset brytes og reflekteres i tynne glass- eller plastfibre. Denne prosessen gjør det mulig å overføre informasjon i form av lyspulser.

Hvordan fungerer fiberoptikk?

  • Trinn 1: Utsendelse av lys. I den ene enden av den optiske fiberen sendes det ut lys i form av pulser, vanligvis i form av en laser- eller diodelyskilde.
  • Trinn 2: Lyset, som kommer inn i fiberen i en viss vinkel, brytes eller bøyes når det passerer fra ett medium til et annet, for eksempel fra glass til luft.
  • Trinn 3: Intern refleksjon. Med riktig fiberdesign og innfallsvinkel reflekteres lyset inne i fiberen uten å gå ut. Dette fenomenet kalles total intern refleksjon.
  • Trinn 4: Lysutbredelse. Etter intern refleksjon beveger lyset seg langs fiberen og forplanter seg over store avstander.
  • Trinn 5: Lysdeteksjon. I den andre enden av fiberen er det en detektor som leser lyspulsene og konverterer dem tilbake til data.

Hva er fordelene med fiberoptikk?

Fiberoptikk er svært populært på grunn av de mange fordelene det gir. En av disse er at fiberoptikk gjør det mulig å overføre store datamengder med svært høy hastighet.

Dessuten er de ikke utsatt for elektromagnetiske forstyrrelser, noe som gjør dem mer pålitelige enn tradisjonelle kobberkabler.

Optiske fibre er basert på lange avstander - lyssignalet opprettholder kvaliteten over store avstander. Derfor er fiberoptikk en nøkkelkomponent i moderne kommunikasjonssystemer, og de baserer seg på fysiske fenomener som lysbrytning og refleksjon.

Hvorfor er fiberoptikk så populært?

Fiberoptikk er svært populært på grunn av de mange fordelene det gir i forhold til tradisjonelle dataoverføringsmetoder som kobberledninger.

Fiberoptikk gjør det mulig å overføre store datamengder med svært høy hastighet. Dette gjør dem ideelle for bredbåndstjenester som høyhastighetsinternett og HD-TV.

Fiberoptikk kjennetegnes ved at den er svært motstandsdyktig mot forstyrrelser. I kobberkabler kan elektriske signaler forstyrres av elektromagnetiske felt. Fiberoptikk er likegyldig overfor denne typen forstyrrelser, noe som gjør dem mer pålitelige. Lyssignalet opprettholder kvaliteten over store avstander uten nevneverdig signaltap, noe som gjør fiberoptikk effektivt over lange avstander.

Fiberoptikk er også ekstremt lett og fleksibelt, noe som gjør det enkelt å installere. De kan enkelt trekkes gjennom vanskelig tilgjengelige områder. I motsetning til kobberkabler leder ikke optiske fibre strøm. De er også immune mot elektromagnetiske forstyrrelser, noe som gjør dem trygge å bruke.

Fiberoptikkens popularitet skyldes også at den er plassbesparende. Fiberoptikk er mye tynnere enn kobberkabler, noe som betyr at mye mer data kan overføres på mindre plass.

Fiberoptikk er også ekstremt motstandsdyktig mot vær, korrosjon og mekaniske skader, noe som gjør dem holdbare og pålitelige i mange ulike miljøer. Siden fiberoptikk ikke leder elektrisitet, er det tryggere å bruke dem i nærheten av kraftledninger.

Alle disse faktorene gjør fiberoptikk til en populær og foretrukket metode for dataoverføring i dagens verden. Ta en titt på sortimentet på Ivel.no og velg fiberoptikk og fiberoptisk tilbehør som passer perfekt for deg.

Merkeområde

Våre anbefalinger